Kobieca dojrzałość w hotelu Mercure 17.09.2022

Kobieca dojrzałość w hotelu Mercure 17.09.2022

Czy koniec młodości rzeczywiście musi oznaczać koniec naszego życia? Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu? Na te i wiele innych pytań podczas spotkania odpowiedziały ekspertki: Dr n. med. Mirosława Gałęcka, Monika Łuczak, Kamila Popadowska, Grażyna Wolszczak.

„Istnieje źródło młodości: to Twój umysł, Twoje zdolności, kreatywność jaką wnosisz do swojego życia i ludzi, których kochasz.”

Sophia Loren

Menopauza – to słowo wciąż budzi wiele skrajnych emocji. Na temat tego szczególnego okresu w życiu każdej kobiety narosło wiele fałszywych mitów. Pierwszy i najbardziej chyba szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, nienaturalny stan, który należy leczyć. Czy rzeczywiście koniec młodości musi oznaczać koniec naszego życia? Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu?

Przekwitanie, nie jest już tematem tabu. Kobiety chcą otwarcie rozmawiać zarówno o obawach jak i nowych możliwościach, które niesie za sobą ten symboliczny czas. W tym nowym dla nas okresie życia najważniejsza jest świadomość dokonujących się zmian oraz akceptacja własnej osoby.

Przekwitanie kończy pewien biologiczny rozdział w życiu kobiety, ale jest również początkiem okresu pełnego stabilizacji oraz świadomości własnego ciała. Dla wielu kobiet, życie po menopauzie zyskuje zupełnie inny wymiar. Wiele z nich ma już za sobą czas rodzicielstwa i może w pełni zaangażować się w własny rozwój.

Podczas spotkania poruszyłyśmy wiele tematów, między innymi:

  • Jak rozpoznać objawy menopauzy i kiedy się ona zaczyna?
  • Od kiedy rozpocząć profilaktykę przygotowującą do etapu menopauzy?
  • Jak poskromić swój strach przed menopauzą i tym co nadchodzi, a czego nie znamy?
  • Czy koniec młodości rzeczywiście musi oznaczać koniec naszego życia?”
  • Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu?
  • Jak ważna jest właściwie zbilansowana dieta?
  • Czy i jakie stosować suplementy?
  • Jak naturalnymi sposobami łagodzić mogące wystąpić w okresie przekwitania objawy bezsenności czy uderzeń gorąca?
  • Dlaczego mikroflora jelitowa jest tak ważna w okresie menopauzy?

Były z nami:

Kamila Popadowska

Od ponad 15 lat prowadzi Gabinet Medycyny Naturalnej.

Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu wydział Farmacji o specjalności Fitoterapia, Studium Edukacji Ekologicznej o specjalności Terapie Naturalne, Podyplomowe Studium Zarządzania w Opiece Zdrowotnej w Poznaniu, szkolenie z zakresu irydologii w Instytucie Irydologii w Radomiu, Międzynarodową szkołę kinezjologii TOUCH FOR HEALTH SCHOOL (Dotyk dla zdrowia), której elementy wykorzystuje podczas terapii.

Kamila opowiedziała o tym jak ważne w okresie menopauzy jest przyglądanie się sobie, własnym odczuciom, a także uważna reakcja na nie – bo to najlepszy czas na szukanie rozwiązań.

Każda z nas jest inna i inaczej reaguje w tym niezwykłym czasie przemian. Świadomość, że nie wszystkie symptomy pojawiają się w naszym ciele np. wybuchy gorąca, rozdrażnienie, bezsenność daje poczucie spokoju i zrozumienia naszej kobiecej fizjologii, a to może przełożyć się nawet na brak symptomów typowych dla okresów przekwitania.

Podzieliła się informacjami jak sobie radzić w tym czasie, np. jak stosować preparaty naturalne, jakie kąpiele czy masaże. Mam nadzieję, że zainspiruję panie jak je stosować, aby stały się naszym codziennym rytuałem.

Monika Łuczak

psycholog i psychoterapeutka specjalizująca się̨ w terapii indywidualnej osób dorosłych oraz w terapii par. Nauczycielka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) akredytowana przez Polski Instytut Mindfulness POLIM oraz The Institute for Mindfulness Based Approaches (IMA) z siedzibą w Niemczech. Certyfikowana nauczycielka MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living, czyli życie pełne współczucia w oparciu o uważność́). Certyfikowany Provider TRE® (Trauma Releasing Exercises).

biologii wiemy wiele – stosunkowo łatwo dobrać odpowiednią hormonalną terapię zastępczą i zmienić złe nawyki żywieniowe. Trudniej z troską o siebie – całe życie uczono nas, że najważniejsi są inni i ich potrzeby, a myślenie o sobie to egoizm. Tymczasem troszczenie się o siebie z miłością jest obowiązkiem każdej z nas.

Do tej pory całe nasze życie było podporządkowane najbliższym i ich potrzebom: mężowi, dzieciom, rodzicom i pracy zawodowej. Z braku czasu zaniedbałyśmy to, co sprawiało nam przyjemność. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważna jest pasja w życiu. Warto do niej wrócić i na nowo odkryć radość, jaką nam dawały. A może to najlepszy czas by poszukać nowych zainteresowań?

Wiele kobiet w czasie menopauzy nie wsłuchuje się w to, co mówi ich ciało, posłusznie bierze pigułki, zapominając, że  każda z nas jest odrębną i niepowtarzalną osobą, z odrębnym od innych układem cech fizycznych i psychicznych,  i niepowtarzalnym ciągiem okoliczności życiowych i swoim własnym bagażem doświadczeń. Najważniejsze jest spojrzenie w siebie i dokładne wsłuchiwanie się w swoje ciało.

Monika opowiedziała o aspekcie troski i życzliwości o siebie. Akceptacji tego, że zmiany w naszym życiu są nieuniknione, często nawet konieczne. Przybliżyła proste metody jak wspierać siebie w tym szczególnym czasie i zachęciła do świadomego i uważnego przeżywania swojej dojrzałości.

Dr n. med. Mirosława Gałęcka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 2006 roku prowadzi w Poznaniu Instytut Mikroekologii oferujący kompleksową diagnostykę przewlekłych dolegliwości, u podstaw których leży dysbioza jelitowa oraz przewlekły stan zapalny. Jest lekarzem o szerokim spektrum zainteresowań i holistycznym podejściu do pacjenta. W swej praktyce kieruje się zasadą, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Na bazie wieloletniego doświadczenia jest specjalistką w prowadzeniu terapii probiotycznej/mikrobiologicznej oraz diety spersonalizowanej. Współautorka i redaktorka książki „Dieta w chorobach autoimmunologicznych”.

Podczas wystąpienia poruszyła zagadnienia dotyczące profilaktyki zdrowia kobiety. Opowiedziała o odporności i o tym jaki wpływ mają na nią hormony, witaminy i mikroelementy.

Poruszyła także temat hormonalnej terapii zastępczej (z punktu widzenia internisty) i naszej Mikrobioty – za co jest odpowiedzialna i co możemy dla niej zrobić.

Nie bez znaczenia w tym okresie jest zdrowy układ moczowy, dlatego rozwinęła ten temat i opowiedziała o zapaleniach układu i nietrzymaniu moczu oraz o nawracających zapaleniach pochwy i aktywności seksualnej.

Grażyna Wolszczak 

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Założycielka Fundacji Garnizon Sztuki realizującej projekty z obszaru kultury i sztuki, poprzez którą rozwija unikatową ideę łączenia społecznej misji ze szlachetną rozrywką. Wszystkie projekty Garnizonu sztuki – teatru pozytywnych emocji poruszają uniwersalne wartości, podejmując ważne i trudne tematy. Często z przymrużeniem oka, dystansem i humorem co pozwala obśmiać traumy, lęki, które siedzą głęboko w nas. Zawsze niosąc pozytywny przekaz dający nadzieję. Ambasadorka zdrowego stylu życia od lat zachwycająca nieprzemijającą urodą.

Rozmowę z Grażyną Wolszczak przeprowadziła Joanna Karlik – Knocińska. Panie rozmawiały o recepcie na życie w umiarze i równowadze. Czy rzeczywiście leży ona po środku? Jak zmieniać swoje nawyki i czy wiek ma w tym procesie duże znaczenie. Grażyna Wolszczak zdradziła kilka sekretów jak dba o swoją kondycję i czy z trudem przychodzi jej stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej.

Tak wyglądał nasz Rytm dnia

9:30 – 10:00 poranna #fika (kawa i ciastko na dobry początek dnia),

10:00 powitanie uczestników,

10:20 – 11:10 Kamila Popadowska o swoich doświadczeniach związanych z okresem wieku dojrzałego. Podpowie jakie stosować w tym czasie preparaty naturalne, kąpiele oraz masaże, aby stały się wsparciem w codziennym funkcjonowaniu organizmu,

11:10-11:30 #fika – przerwa kawowa,

11:30 – 12:15 Monika Łuczak o tym jak ważna jest akceptacja zachodzących zmian w życiu. Przekaże proste metody jak wspierać siebie w tym szczególnym czasie i zachęci do świadomego i uważnego przeżywania swojej dojrzałości,

12:15 – 12:45 #fika – zupa i przerwa kawowa,

12:45 – 13:30 dr n med. Mirosława Gałęcka – „Dojrzałość kobieca okiem lekarza i kobiety”,

13:30 – 13:50 #fika – przerwa kawowa,

13:50 – 14:40 Grażyna Wolszczak o jej recepcie na życie w umiarze i równowadze, o tym jak zmienia swoje nawyki i czy wiek ma w tym procesie duże znaczenie. Jak dba o swoją kondycję i czy z trudem przychodzi jej stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej,

14:45 – 15:30 wspólny obiad i zakończenie dnia.

Partnerzy spotkania

Gehwol, Instytut Mikroekologii, BNP Paribas, pARTs Jewelry, AGICS Naturals, City Code Anna Grygier

Patronat Medialny

Sukces po poznańsku