Kobieca dojrzałość w hotelu Mercure 17.09.2022

calendar 17.09.2022

Wydarzenie już się odbyło

Image for Kobieca dojrzałość w hotelu Mercure 17.09.2022

Czy koniec młodości rzeczywiście musi oznaczać koniec naszego życia? Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu? Na te i wiele innych pytań podczas spotkania odpowiedziały ekspertki: Dr n. med. Mirosława Gałęcka, Monika Łuczak, Kamila Popadowska, Grażyna Wolszczak.

„Istnieje źródło młodości: to Twój umysł, Twoje zdolności, kreatywność jaką wnosisz do swojego życia i ludzi, których kochasz.”

Sophia Loren

Menopauza – to słowo wciąż budzi wiele skrajnych emocji. Na temat tego szczególnego okresu w życiu każdej kobiety narosło wiele fałszywych mitów. Pierwszy i najbardziej chyba szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, nienaturalny stan, który należy leczyć. Czy rzeczywiście koniec młodości musi oznaczać koniec naszego życia? Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu?

Przekwitanie, nie jest już tematem tabu. Kobiety chcą otwarcie rozmawiać zarówno o obawach jak i nowych możliwościach, które niesie za sobą ten symboliczny czas. W tym nowym dla nas okresie życia najważniejsza jest świadomość dokonujących się zmian oraz akceptacja własnej osoby.

Przekwitanie kończy pewien biologiczny rozdział w życiu kobiety, ale jest również początkiem okresu pełnego stabilizacji oraz świadomości własnego ciała. Dla wielu kobiet, życie po menopauzie zyskuje zupełnie inny wymiar. Wiele z nich ma już za sobą czas rodzicielstwa i może w pełni zaangażować się w własny rozwój.

Podczas spotkania poruszyłyśmy wiele tematów, między innymi:

  • Jak rozpoznać objawy menopauzy i kiedy się ona zaczyna?
  • Od kiedy rozpocząć profilaktykę przygotowującą do etapu menopauzy?
  • Jak poskromić swój strach przed menopauzą i tym co nadchodzi, a czego nie znamy?
  • Czy koniec młodości rzeczywiście musi oznaczać koniec naszego życia?”
  • Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu?
  • Jak ważna jest właściwie zbilansowana dieta?
  • Czy i jakie stosować suplementy?
  • Jak naturalnymi sposobami łagodzić mogące wystąpić w okresie przekwitania objawy bezsenności czy uderzeń gorąca?
  • Dlaczego mikroflora jelitowa jest tak ważna w okresie menopauzy?

Były z nami:

Kamila Popadowska

Od ponad 15 lat prowadzi Gabinet Medycyny Naturalnej.

Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu wydział Farmacji o specjalności Fitoterapia, Studium Edukacji Ekologicznej o specjalności Terapie Naturalne, Podyplomowe Studium Zarządzania w Opiece Zdrowotnej w Poznaniu, szkolenie z zakresu irydologii w Instytucie Irydologii w Radomiu, Międzynarodową szkołę kinezjologii TOUCH FOR HEALTH SCHOOL (Dotyk dla zdrowia), której elementy wykorzystuje podczas terapii.

Kamila opowiedziała o tym jak ważne w okresie menopauzy jest przyglądanie się sobie, własnym odczuciom, a także uważna reakcja na nie – bo to najlepszy czas na szukanie rozwiązań.

Każda z nas jest inna i inaczej reaguje w tym niezwykłym czasie przemian. Świadomość, że nie wszystkie symptomy pojawiają się w naszym ciele np. wybuchy gorąca, rozdrażnienie, bezsenność daje poczucie spokoju i zrozumienia naszej kobiecej fizjologii, a to może przełożyć się nawet na brak symptomów typowych dla okresów przekwitania.

Podzieliła się informacjami jak sobie radzić w tym czasie, np. jak stosować preparaty naturalne, jakie kąpiele czy masaże. Mam nadzieję, że zainspiruję panie jak je stosować, aby stały się naszym codziennym rytuałem.

Monika Łuczak

psycholog i psychoterapeutka specjalizująca się̨ w terapii indywidualnej osób dorosłych oraz w terapii par. Nauczycielka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) akredytowana przez Polski Instytut Mindfulness POLIM oraz The Institute for Mindfulness Based Approaches (IMA) z siedzibą w Niemczech. Certyfikowana nauczycielka MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living, czyli życie pełne współczucia w oparciu o uważność́). Certyfikowany Provider TRE® (Trauma Releasing Exercises).

biologii wiemy wiele – stosunkowo łatwo dobrać odpowiednią hormonalną terapię zastępczą i zmienić złe nawyki żywieniowe. Trudniej z troską o siebie – całe życie uczono nas, że najważniejsi są inni i ich potrzeby, a myślenie o sobie to egoizm. Tymczasem troszczenie się o siebie z miłością jest obowiązkiem każdej z nas.

Do tej pory całe nasze życie było podporządkowane najbliższym i ich potrzebom: mężowi, dzieciom, rodzicom i pracy zawodowej. Z braku czasu zaniedbałyśmy to, co sprawiało nam przyjemność. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważna jest pasja w życiu. Warto do niej wrócić i na nowo odkryć radość, jaką nam dawały. A może to najlepszy czas by poszukać nowych zainteresowań?

Wiele kobiet w czasie menopauzy nie wsłuchuje się w to, co mówi ich ciało, posłusznie bierze pigułki, zapominając, że  każda z nas jest odrębną i niepowtarzalną osobą, z odrębnym od innych układem cech fizycznych i psychicznych,  i niepowtarzalnym ciągiem okoliczności życiowych i swoim własnym bagażem doświadczeń. Najważniejsze jest spojrzenie w siebie i dokładne wsłuchiwanie się w swoje ciało.

Monika opowiedziała o aspekcie troski i życzliwości o siebie. Akceptacji tego, że zmiany w naszym życiu są nieuniknione, często nawet konieczne. Przybliżyła proste metody jak wspierać siebie w tym szczególnym czasie i zachęciła do świadomego i uważnego przeżywania swojej dojrzałości.

Dr n. med. Mirosława Gałęcka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 2006 roku prowadzi w Poznaniu Instytut Mikroekologii oferujący kompleksową diagnostykę przewlekłych dolegliwości, u podstaw których leży dysbioza jelitowa oraz przewlekły stan zapalny. Jest lekarzem o szerokim spektrum zainteresowań i holistycznym podejściu do pacjenta. W swej praktyce kieruje się zasadą, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Na bazie wieloletniego doświadczenia jest specjalistką w prowadzeniu terapii probiotycznej/mikrobiologicznej oraz diety spersonalizowanej. Współautorka i redaktorka książki „Dieta w chorobach autoimmunologicznych”.

Podczas wystąpienia poruszyła zagadnienia dotyczące profilaktyki zdrowia kobiety. Opowiedziała o odporności i o tym jaki wpływ mają na nią hormony, witaminy i mikroelementy.

Poruszyła także temat hormonalnej terapii zastępczej (z punktu widzenia internisty) i naszej Mikrobioty – za co jest odpowiedzialna i co możemy dla niej zrobić.

Nie bez znaczenia w tym okresie jest zdrowy układ moczowy, dlatego rozwinęła ten temat i opowiedziała o zapaleniach układu i nietrzymaniu moczu oraz o nawracających zapaleniach pochwy i aktywności seksualnej.

Grażyna Wolszczak 

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Założycielka Fundacji Garnizon Sztuki realizującej projekty z obszaru kultury i sztuki, poprzez którą rozwija unikatową ideę łączenia społecznej misji ze szlachetną rozrywką. Wszystkie projekty Garnizonu sztuki – teatru pozytywnych emocji poruszają uniwersalne wartości, podejmując ważne i trudne tematy. Często z przymrużeniem oka, dystansem i humorem co pozwala obśmiać traumy, lęki, które siedzą głęboko w nas. Zawsze niosąc pozytywny przekaz dający nadzieję. Ambasadorka zdrowego stylu życia od lat zachwycająca nieprzemijającą urodą.

Rozmowę z Grażyną Wolszczak przeprowadziła Joanna Karlik – Knocińska. Panie rozmawiały o recepcie na życie w umiarze i równowadze. Czy rzeczywiście leży ona po środku? Jak zmieniać swoje nawyki i czy wiek ma w tym procesie duże znaczenie. Grażyna Wolszczak zdradziła kilka sekretów jak dba o swoją kondycję i czy z trudem przychodzi jej stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej.

Tak wyglądał nasz Rytm dnia

9:30 – 10:00 poranna #fika (kawa i ciastko na dobry początek dnia),

10:00 powitanie uczestników,

10:20 – 11:10 Kamila Popadowska o swoich doświadczeniach związanych z okresem wieku dojrzałego. Podpowie jakie stosować w tym czasie preparaty naturalne, kąpiele oraz masaże, aby stały się wsparciem w codziennym funkcjonowaniu organizmu,

11:10-11:30 #fika – przerwa kawowa,

11:30 – 12:15 Monika Łuczak o tym jak ważna jest akceptacja zachodzących zmian w życiu. Przekaże proste metody jak wspierać siebie w tym szczególnym czasie i zachęci do świadomego i uważnego przeżywania swojej dojrzałości,

12:15 – 12:45 #fika – zupa i przerwa kawowa,

12:45 – 13:30 dr n med. Mirosława Gałęcka – „Dojrzałość kobieca okiem lekarza i kobiety”,

13:30 – 13:50 #fika – przerwa kawowa,

13:50 – 14:40 Grażyna Wolszczak o jej recepcie na życie w umiarze i równowadze, o tym jak zmienia swoje nawyki i czy wiek ma w tym procesie duże znaczenie. Jak dba o swoją kondycję i czy z trudem przychodzi jej stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej,

14:45 – 15:30 wspólny obiad i zakończenie dnia.

Partnerzy spotkania

Gehwol, Instytut Mikroekologii, BNP Paribas, pARTs Jewelry, AGICS Naturals, City Code Anna Grygier

Patronat Medialny

Sukces po poznańsku

calendar 17.09.2022

Wydarzenie już się odbyło

Zaobserwuj nas

Bądź na bieżąco z wydarzeniami, które organizuję. Zapraszam wszystkich serdecznie w tę niezwykłą podróż.