omtanke

Przemyślenia. Troska. Opieka.

Dowiedz się więcej

Wielu z Was zadaje mi pytanie jak powstała Akademia Lagom. Zanim przeszłam do działania była MYŚL, a w zasadzie wiele MYŚLI i doświadczeń. Moich osobistych.

Opierając się na wiedzy, którą zdobywam od kilkunastu lat w zakresie wspierania siebie i dążeniu do życia w balansie postanowiłam stworzyć miejsce, do którego zapraszam wszystkich, którym ten aspekt życia nie jest obojętny. W tym projekcie połączyłam dwa najbliższe mi światy, osobisty (Tradycyjną Medycynę Chińską) i zawodowy (szwedzkie lagom). Dlaczego właśnie takie połączenie?

Od prawie 20 lat obserwuję życie Skandynawów, szczególnie ich podejście do drugiego człowieka i natury. Szwedzi od wieków cenią sobie styl życia oparty na harmonii, prostocie i umiarze. Słyną z tego, że potrafią zrównoważyć korzystanie z życia z troską o środowisko. Efektem takiego podejścia jest niższy poziom stresu, a to przekłada się na lepszy stan ich zdrowia.

Szwedzka filozofia życia, nazywana lagom ma coraz więcej zwolenników. W czasach kiedy wokół nas jest tak wiele nadmiaru i marnotrawstwa tęsknimy za życiem, w którym priorytetem staje się prostota, równowaga, uważność i wzajemna troska.

Wiele lat myślałam, że to niemożliwe, ale odkąd poznałam teorię 5 elementów zdrowia, szukając wsparcia dla mojego, kilkuletniego wtedy dziecka, zrozumiałam, że utrzymanie balansu między wszystkimi elementami pozwoli mi być zdrową i żyć w harmonii. Odkryłam, że każdy z tych elementów jest ze sobą powiązany, tworząc określone cykle zarówno we wszystkim co nas otacza jak i w nas samych. I co najważniejsze, każdy z tych żywiołów może pozostałe wspierać ale też niszczyć.

Zrozumiałam jak ważną rolę odgrywa balans w naszym życiu. Czuję, że dzisiaj, w tych niepewnych czasach, czas zrobić kolejny krok i podzielić się swoimi doświadczeniami.

W Akademii Lagom obalamy stare schematy mówiące o tym, że aby żyć w zgodzie ze sobą musisz zrezygnować z dotychczasowego życia, miejsca w którym żyjesz czy pracy, którą uwielbiasz.

Podczas cyklicznych spotkań i warsztatów poruszamy zagadnienia istotne dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą że już potrzebują wsparcia, dla tych, którzy już wiedzą, ale nie wiedzą od czego zacząć, a także dla tych, którzy już rozpoczęli swoją drogę do życia w równowadze, ale wciąż szukają tej właściwej.

Zapraszam wszystkich serdecznie w tę niezwykłą podróż.

O mnie

Od kilkunastu lat wpieram swoje zdrowie, stosując terapie naturalne. Amatorsko zajmuję się ogrodem. Uwielbiam związaną z tym fizyczną pracę i radość dzielenia się swoimi plonami z przyjaciółmi.

Wspólnie z mężem i bratem pracuję w branży motoryzacyjnej. Jestem właścicielką trzech salonów samochodowych marki Volvo w Poznaniu. Zainicjowałam powstanie artystycznej biżuterii pARTs, która jest tworzona ze zużytych części samochodowych.

Joanna Karlik-Knocińska

Założycielka Akademii Lagom

Podróż

Pewnego dnia wreszcie się dowiadujesz
Co musisz zrobić i zaczynasz
Pomimo, że wszystkie głosy wokół Ciebie
Ciągle wykrzykują złe rady.
Pomimo, że cały dom zaczął drżeć
I ciągle czujesz kulę przyczepioną do Twojej kostki.
„Napraw moje życie”
Krzyczą te głosy
Ale Ty wyruszasz.
Wiesz co musisz zrobić
Mimo, że wiatr atakuje swoimi zawziętymi palcami
Same fundamenty Twojej egzystencji i pomimo, że jego melancholia
Jest taka straszna.
Było już i tak dosyć późno,
A noc jakaś taka dzika,
Pełna połamanych konarów i kamieni.
Ale krok za krokiem, pomału,
Głosy za Tobą zaczynają cichnąć
I gwiazdy na niebie zaczynają świecić,
Przebijając się przez płaszcz chmur.
I pojawił się nowy głos,
Który rozpoznałaś jako swój własny.
Dotrzymuje Ci on towarzystwa, kiedy
Idziesz dalej i dalej w świat,
Zdeterminowana aby zrobić
Jedyną rzecz jaką zrobić możesz.
Zdeterminowana aby ocalić jedyne życie jakie możesz ocalić

— Mary Oliver

przełożył Czesław Miłosz

Dzięki uprzejmości dr Agaty Wittchen – Barełkowskiej

Umysł nie ma dostępu do rzeczywistości, a raczej do jej wyobrażonej wersji. Buduje wizję świata na podstawie kawałków tego, co do niego dociera i tego, co o tym myśli. Najważniejsze jest zaś to, na co zwraca uwagę.

Miłosz Brzeziński

Coach, doradca, wykładowca Akademii Lagom

 Cały czas studiuję i odkrywam tajemnice równowagi ludzkiego ciała w ujęciu 5 przemian, które nam towarzyszą od narodzin aż do śmierci. Tak jak w naturze, nasze osobiste ekosystemy zawierają 5 Żywiołów (DRZEWO, OGIEŃ, ZIEMIA, METAL i WODA), które muszą być w równowadze , abyśmy byli zdrowi i szczęśliwi.

Kamila Popadowska

Rodzimy się nie tylko z wolą przeżycia. Lecz także z wolą życia.

Bertil Marklund

Zaobserwuj nas

Bądź na bieżąco z wydarzeniami, które organizuję. Zapraszam wszystkich serdecznie w tę niezwykłą podróż.