O nas

Wielu z Was zadaje nam pytanie jak to się stało, że powstała Akademia Lagom. Zanim przeszliśmy do działania była MYŚL, a w zasadzie wiele MYŚLI i doświadczeń.

Od prawie 20 lat obserwuję życie Skandynawów, szczególnie ich podejście do drugiego człowieka i natury. Szwedzi od wieków cenią sobie styl życia oparty na harmonii, prostocie i umiarze. Słyną z tego, że potrafią zrównoważyć korzystanie z życia z troską o środowisko. Efektem takiego podejścia jest niższy poziom stresu, a to przekłada się na lepszy stan ich zdrowia. 

Szwedzki styl życia, nazywany lagom ma coraz więcej zwolenników. W czasach kiedy wokół nas jest tak wiele nadmiaru i marnotrawstwa tęsknimy za życiem, w którym priorytetem staje się prostota, równowaga i troska o otoczenie. 

Wiele lat myślałam, że to niemożliwe, ale odkąd poznałam teorię 5 elementów zdrowia, szukając wsparcia dla mojego, kilkuletniego wtedy dziecka, zrozumiałam, że utrzymanie balansu między wszystkimi elementami pozwoli mi być zdrową i żyć w harmonii. Odkryłam, że każdy z tych elementów jest ze sobą powiązany, tworząc określone cykle zarówno we wszystkim co nas otacza jak i w nas samych. I co najważniejsze, każdy z tych żywiołów może pozostałe wspierać ale też niszczyć.

Zrozumiałam jak ważną rolę odgrywa równowaga w naszym życiu. Czuję, że dzisiaj, w tych niepewnych czasach, czas zrobić kolejny krok i podzielić się swoimi doświadczeniami. 

W Akademii Lagom będziemy obalać stare schematy mówiące o tym, że aby żyć w zgodzie ze sobą musisz zrezygnować z dotychczasowego życia, miejsca w którym żyjesz czy pracy którą uwielbiasz. 

Podczas cyklicznych spotkań i warsztatów w różnych miejscach w Polsce będziemy poruszać zagadnienia istotne dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą że już potrzebują wsparcia, dla tych którzy już wiedzą, ale nie wiedzą od czego zacząć, a także dla tych, którzy już rozpoczęli swoją drogę do życia w równowadze, ale wciąż szukają tej właściwej.

Zapraszam wszystkich serdecznie w tę niezwykłą podróż.

 

Joanna Karlik – Knocińska

Założycielka Akademii Lagom

0

Spotkań

To dopiero początek. 

0

Wykładów

Nasze spotkania składają się zazwyczaj z kilku wystąpień.

0

Uczestników

Skorzystało z naszych wydarzeń.

Inspiracja​

Bertil Marklund jest lekarzem, profesorem medycyny ogólnej i nauk o zdrowiu na uniwersytecie w Göteborgu. Przez ponad czterdzieści lat pracował jako lekarz oraz wykładał między innymi na temat podejścia do pacjenta i doradztwa zdrowotnego.

Zainteresowanie zdrowiem wynikło u Marklunda z pobudek osobistych. Pod wpływem przedwczesnej śmierci rodziców zaczął interesować się związkiem między stylem życia, a jego długością. Kiedy odkrył, że geny tylko w niewielkim procencie decydują o naszym starzeniu, chciał się podzielić z innymi wiedzą o zdrowym trybie życia. Tak powstała książka Skandynawski sekret.

Bertil Marklund

Autor książki „Skandynawski sekret”

Wiedzą o takim stylu życia, który umożliwia zdrową i długą egzystencję, chciałbym się teraz podzielić ze wszystkimi zainteresowanymi profilaktyką, wzmacnianiem organizmu oraz zatrzymywaniem procesów chorobowych i starzenia. Mam nadzieję, że ta książka, którą można potraktować jako krótki przewodnik po tym, jak żyć długo, sprawi wam sporo radości. 

Z autorem „Skandynawskiego Sekretu” Bertilem Marklundem spotkaliśmy się w jego rodzinnej miejscowości Vänersborg, na północ od Göteborga. Zdradził nam kilka skandynawskich sekretów.

Joanna Karlik – Knocińska

Od kilkunastu lat wpiera swoje zdrowie, stosując terapie naturalne. Amatorsko zajmuje się ogrodem. Uwielbia związaną z tym fizyczną pracę i radość dzielenia się swoimi plonami z przyjaciółmi. 

Wspólnie z mężem i bratem pracuje w branży motoryzacyjnej. Jest właścicielką trzech salonów samochodowych w Poznaniu. Zainicjowała powstanie artystycznej biżuterii pARTs, która jest tworzona ze zużytych części samochodowych. 

Równowaga Równowaga

Wykładowcy Akademii Lagom

Wykładowcami Akademii Lagom są psychologowie, lekarze, naturoterapeuci, osoby, które tak jak my poszukują odpowiedzi na pytania: jak żyć długo, zdrowo i świadomie. Do grona stałych ekspertów należą, Monika Łuczak, Kamila Popadowska oraz Miłosz Brzeziński. Poznajcie bliżej Ich sylwetki.

Monika Łuczak

Psycholog i psychoterapeutka specjalizująca się̨ w terapii indywidualnej osób dorosłych oraz w terapii par.

Nauczycielka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) akredytowana przez Polski Instytut Mindfulness POLIM oraz The Institute for Mindfulness Based Approaches (IMA) z siedzibą w Niemczech. Certyfikowana nauczycielka MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living, czyli życie pełne współczucia w oparciu o uważność́). Certyfikowany Provider TRE® (Trauma Releasing Exercises).

Monika Łuczak

W prowadzonych szkoleniach wykorzystuję metody łączące psychologię, coaching biznesowy i mindfulness. Jestem psychologiem-praktykiem, dzięki czemu skuteczniej definiuję potrzeby managerów, pracowników i właścicieli firm. W mojej pracy pomagam ludziom lepiej zrozumieć siebie, swoje ciało oraz relacje z otoczeniem. Wspieram rozwój samoakceptacji oraz uważnej obecności, których celem jest osiągnięcie świadomego i pełnego życia

Kamila Popadowska

Od ponad 15 lat prowadzi Gabinet Medycyny Naturalnej.

Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu wydział Farmacji o specjalności Fitoterapia, Studium Edukacji Ekologicznej o specjalności Terapie Naturalne, Podyplomowe Studium Zarządzania w Opiece Zdrowotnej w Poznaniu, szkolenie z zakresu irydologii w Instytucie Irydologii w Radomiu, Międzynarodową szkołę kinezjologii TOUCH FOR HEALTH SCHOOL (Dotyk dla zdrowia), której elementy wykorzystuje podczas terapii.

Cały czas studiuję i odkrywam tajemnice równowagi ludzkiego ciała w ujęciu 5 przemian, które nam towarzyszą od narodzin aż do śmierci. Tak jak w naturze, nasze osobiste ekosystemy zawierają 5 Żywiołów (DRZEWO, OGIEŃ, ZIEMIA, METAL i WODA), które muszą być w równowadze , abyśmy byli zdrowi i szczęśliwi. W osobistym ekosystemie organizmu każdy z żywiołów musi być w takiej samej równowadze. Każdy żywioł ma swoje wyjątkowe właściwości, z którymi dzieli się z reszta ekosystemu, aby zapewnić zdrowie i równowagę. W osobistym ekosystemie wszystkie żywioły są związane z konkretnym temperamentem , stanem umysłowym, emocją, typem fizycznym, porą roku, kolorem, smakiem, zapachem, dźwiękiem i wieloma innymi rzeczami.

Kamila Popadowska

Miłosz Brzeziński

Pracę jako coach i doradca rozpoczął w 1999 roku.

Współpracuje z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, jest ekspertem Think Tank Polska i wykładowcą na studiach MBA i EDBA (to studia bardziej zaawansowane niż MBA) przy Polskiej Akademii Nauk, wykłada na SGH, UW i Koźmińskim.

Ma status niezależnego eksperta.

Miłosz Brzeziński

Umysł nie ma dostępu do rzeczywistości, a raczej do jej wyobrażonej wersji. Buduje wizję świata na podstawie kawałków tego, co do niego dociera i tego, co o tym myśli. Najważniejsze jest zaś to, na co zwraca uwagę. W dzisiejszym świecie uwagę zwracać mamy często na zewnątrz, zwłaszcza, żeby się czymś przejąć albo zmartwić, przy czym rzadko daje się nam propozycje co można by z tym zrobić. Jeśli już wiemy co robić, to znów im więcej, tym lepiej. Kupić, ćwiczyć, pracować albo odpoczywać. Umiar jest dla naszego kręgu kulturowego trudnym aspektem życia. 

Publikacje