Sen podstawą regeneracji

Image for Sen podstawą regeneracji

Dla zachowania dobrego zdrowia ważne jest, żeby dobrze sypiać. Spokojny sen w nocy korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i wydajność pracy następnego dnia.

Sen jest najważniejszym sposobem na regenerację i daje nam szansę, żeby po męczącym dniu została w organizmie przywrócona równowaga. Jeśli jesteśmy aktywni w ciągu dnia, wykorzystujemy energię i „zużywamy” organizm. Podczas snu dochodzi do odtworzenia i reparacji organizmu, co w dużej mierze zależy od tego czy śpimy wystarczająco długo.

Puls, ciśnienie krwi, częstotliwość oddechów i temperatura ciała obniżają się. Stres odpuszcza, w związku z czym spada ilość wolnych rodników, a w konsekwencji także stanów zapalnych. Jednocześnie wzmacnia się układ odpornościowy. Organizm przygotowuje się na kolejny dzień aktywności.

Dobrze jest zrobić sobie drzemkę w środku dnia (optymalne wydaje się około dwudziestu minut), żeby wieczorem nie mieć problemów z zaśnięciem.

Wypracujcie pewne wyraźnie rytuały. Spróbujcie każdego dnia budzić się i chodzić spać o tej samej porze. Tym sposobem wesprzecie swój zegar biologiczny i wzmocnicie organizm.

Przewietrzcie sypialnię, a potem połóżcie się do pięknego łóżka w cichym, chłodnym i zaciemnionym pokoju. Ciemność wysyła sygnały do mózgu, że zapadła noc i stymuluje wydzielane melatoniny.

Zacznijcie wieczorem stopniowo zwalniać tempo już dobrą chwilę przed położeniem się spać. Odłóżcie na bok komputer i telefon. Czas na sen. Wyćwiczcie zdolność odprężania się przed pójściem spać. Postarajcie się, żeby łóżko było dla was strefą wolną od pracy.

sen, odpoczynek, regeneracja, łóżko

Zaobserwuj nas

Bądź na bieżąco z wydarzeniami, które organizuję. Zapraszam wszystkich serdecznie w tę niezwykłą podróż.