Oddech – źródło naszej siły

Image for Oddech – źródło naszej siły

Kiedy przychodzimy na świat, pierwszą oznaką życia jest oddech. Towarzyszy on nam od chwili narodzin, aż po kres naszego życia. To właśnie oddech jest źródłem naszej siły, energii, odwagi, spokoju i wyciszenia.

To oddech jest sygnałem pojawiających się i zmieniających emocji. W sytuacjach pobudzenia czy zdenerwowania jest przyspieszony, kiedy śpimy równomierny, wolny, a kiedy chorujemy – słaby, płytki. Oddech jest naszym sprzymierzeńcem, jest źródłem informacji czy czujemy się bezpieczni czy wręcz przeciwnie towarzyszy nam lęk, strach – czy coś nam zagraża.

Umiejętność świadomego, uważnego oddychania pozwala nam zatrzymać się i zakotwiczyć uwagę w chwili obecnej. Oddech jest zawsze z nami, bez względu na okoliczności w jakich się znajdujemy. Uważny, świadomy oddech może być dla nas sposobem na uspokojenie i wyciszenie emocji.

Koncentracja na oddechu jest najbardziej uniwersalną metodą wykorzystywaną w praktyce medytacji.

Jako narzędzie wspomagające proces rozwoju kontemplacji jest znane od tysięcy lat i wykorzystywane w najróżniejszych formach.

Praktykując świadomy oddech uczymy się nabierać dystansu do pojawiających się myśli, ocen, opinii i kryteriów, a także najrozmaitszych historii opowiadanych przez nasz umysł.

Wiele badań naukowych potwierdza dobroczynny wpływ świadomego oddechu na nasze zdrowie.

Początkowo nie jest łatwo utrzymać uwagę na własnym oddechu. Kiedy zaczynamy obserwować własny oddech, już po kilku chwilach możemy przekonać się, że naszą uwagę zaprzątają myśli, dźwięki, emocje albo inne pojawiające się i znikające doświadczenia.

Zatem jak nauczyć się wykorzystywać tę naturalną życiodajną energię jaką jest oddech?

Znajdź sobie miejsce, w którym poczujesz się bezpiecznie i komfortowo. Nie ma znaczenia czy jest ono na łonie natury czy w jakimś pomieszczeniu.

Poświęć na tę praktykę początkowo 5-10 min dziennie, stopniowo zapewne uda Ci się wydłużyć ten czas.

Ćwicz regularnie kierowanie uwagi na oddech, pielęgnuj życzliwość wobec siebie, wykaż się cierpliwością i konsekwencją.

Wsłuchaj się w swój naturalny rytm oddechu bez zmieniania go. Obserwuj jak powietrze wpływa do twojego ciała i jak z niego wypływa.

Obserwuj szmer swojego oddechu, jego długość, temperaturę a także ruch ciała jaki wywołuje.

Po prostu oddychaj, po prostu bądź.

Zaobserwuj nas

Bądź na bieżąco z wydarzeniami, które organizuję. Zapraszam wszystkich serdecznie w tę niezwykłą podróż.